„Ať si to tu projde a poslechne si lidi.“ Fiala měl nepříjemnost. Hrozí dohra

22.09.2022 9:26 | Komentář

V úterý premiér Petr Fiala v rámci předvolební kampaně navštívil Ústí nad Labem. Nejprve si prohlédl místní univerzitu, kde podpořil rektora, který je současně kandidátem SPOLU do Senátu, což některým přišlo jako zneužití akademické půdy k politické kampani. A pak se vypravil do ulic. Jenže ve městě se zrovna konaly mítinky ANO i SPD, jeho tým tedy musel operativně měnit trasu. A takto to v průmyslovém centru dopadlo...

„Ať si to tu projde a poslechne si lidi.“ Fiala měl nepříjemnost. Hrozí dohra
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Petr Fiala

V pondělí seděl premiér Petr Fiala v Londýně na pohřbu královny Alžběty II., v úterý vyjel s předvolební kampaní do Ústí nad Labem, považovaného pro ODS za peklo. V minulých komunálních volbách zde strana získala pouze 4 zastupitele, z nichž 2 v průběhu volebního období odešli.

Seznam Zprávy přinesly z jeho návštěvy reportáž, která začínala zachmuřeným čekáním místních kandidátů, kteří vyjádřili naději, že se počet zastupitelů podaří zvýšit ze čtyřech na pět. A zjišťovali, kde má mít akci ANO a SPD, aby se jim vyhnuli.

Premiérova limuzína nakonec přijela před rektorát místní univerzity, kde jej přijal rektor Martin Balej – kandidát koalice SPOLU na senátora. Oba podle reportérů rychle zmizeli v budově rektorátu.

Petr Fiala si prohlédl prázdný univerzitní kampus, kde se ještě nepřednáší, a podepsal se do pamětní knihy.

Jeho cesta pokračovala na Krajský úřad, a poté se vydává do ulic. Obklopuje jej skupina příznivců ODS, kteří jsou připraveni reagovat na případné negativní reakce. A právě v Ústí je jich očekáváno docela dost.

Navíc zde mají předvolební kampaň i další strany. U kulturního domu hnutí ANO, kde u stánku rozdává propagační předměty bývalý ministr Richard Brabec. Na výzvu novinářů, že je tu premiér, reaguje jedna ze seniorek vzkazem, že Petru Fialovi by se vyhnula obloukem.

Na náměstí se zase koná předvolební Tradiční pouť SPD. Má dorazit i předseda Tomio Okamura, prozatím je hlavní hvězdou populární poslanec Jaroslav Foldyna. „Ať si to tu projde a poslechne si lidi,“ vyzývá premiéra.

CELÝ ČLÁNEK ZDE

Premiérův tým se ale rozhoduje na poslední chvíli změnit trasu a náměstí se vyhnout. Petr Fiala obklopen svým týmem prochází okolními uličkami a rozdává kolemjdoucím letáky.

„Doprovází ho u toho houf místních občanských demokratů a podporovatelů. Ti se hodí, pokud na premiéra začne pokřikovat někdo z odpůrců. Když byl například premiér před dvěma týdny na kampani v Pardubicích, ke kritikům vždy zamířil některý z mladých mužů či žen z týmu a pokoušel se s ním dát do diskuse,“ reportují Seznam Zprávy.

Jedním z ódéesáků na místě byl i Jan Válek, kandidát v Rumburku. „Musím říct, že reakce lidí byly v drtivé většině pozitivní,“ sdílel na svém facebooku.

Reportéři popisují trochu jiný obrázek. Třeba vulgární nadávky od místní ženy, kterou tým Petra Fialy poučí, aby se před přítomnými dětmi chovala slušně.

Muž v uniformě dopravního podniku na dotaz kolemjdoucího Petra Fialy, zda jej může pozvat k volbám, zlostně odsekl: „No vy určitě ne“. Od několika dalších slyší, že ODS kdysi volili, ale stačilo.

Jeden z místních seniorů je ale ze setkání nadšen: „Já mu hrozně fandím. Je to vzdělaný člověk, za kterým je vidět práce. Na rozdíl od řady politiků, kteří nikdy nic pořádného nedělali.“

Vrcholem reportáže je pak setkání se ženou, která premiéra prosí o drobné. Místo toho se jí dostane výkladu, na jaký úřad si má jít požádat o pomoc.

Návštěva ulic ale prý premiérovi zabere jen několik minut. „Trávím tím každou volnou chvilku,“ namítá novinářům, když jej upozorní, že by možná právě teď měl lidem vysvětlovat vládní politiku více. Během odpoledne musí stihnout stejným způsobem navštívit ještě Liberec a večer pak v Praze absolvovat slavnostní zakončení kampaně s Markétou Pekarovou Adamovou a Marianem Jurečkou. V tomto prostředí se podle novinářů zjevně cítil nejvíce ve svém živlu.

Zatímco návštěvou Liberce se Petr Fiala prezentoval na svých sociálních sítích, výjezd do Ústí nad Labem zůstal jeho internetovým fanouškům utajen.

A možná ještě bude mít nepříjemnou dohru. Jeho výlet na ústeckou Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně, kde měl dokonce přímo podpořit jejího rektora v politické kampani, má totiž za následek dotaz na vedení univerzity. Tazatel se chce dozvědět, jakým způsobem byla tato schůzka domlouvána, zda se jednalo o oficiální návštěvu předsedy vlády nebo politickou akci podpory kanadidáta, ke které byla zneužita akademická půda, a jaký byl účel návštěvy Petra Fialy.

Též jej zajímá, zda byl o této návštěvě informován akademický senát univerzity.

Pokud jde o účel návštěvy, může mnohé napovědět facebookový komentář samotného kandidáta, docenta Martina Baleje:

„Podpory od pana premiéra si velmi vážím. O to víc, že nás s Petrem Fialou spojují zkušenosti s řízením a modernizací vysoké školy. Velmi rád jsem proto pana premiéra provedl novým areálem kampusu. Při té příležitosti jsme také rozebrali aktuální energetickou situaci a její dopady na Ústecko.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Fakt uvažujete o koalici s ANO?

Dosud jste ji označoval jako za téměř vyloučenou. Přijde mi, to že prostě chcete být primátor za každou cenu a uděláte proto cokoliv.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drtivá rána Fialovi. „Sehnal jsem levný plyn, neptejte se mě kde.“ Majitel významné sklárny v lednu znovu rozpálí pec

17:34 Drtivá rána Fialovi. „Sehnal jsem levný plyn, neptejte se mě kde.“ Majitel významné sklárny v lednu znovu rozpálí pec

Nejstarší fungující sklárna v Evropě, slavící letos 310 let, v Harrachově v listopadu pozastaví výro…