Ruští odvedenci se snaží dostat na Západ. V Pobaltí je nechtějí, Lipavský je odmítá taky

22.09.2022 17:04

Poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil částečnou mobilizaci vojenských rezervistů v souvislosti s válkou na Ukrajině, mnozí občané chtějí pryč ze země. Proti tomu se však některé státy bouří. Píše o tom server Echo24.cz. Ministr zahraničí Jan Lipavský pak dnes pro ČTK řekl, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v Česku podmínky pro udělení humanitárního víza.

Ruští odvedenci se snaží dostat na Západ. V Pobaltí je nechtějí, Lipavský je odmítá taky
Foto: Repro TV
Popisek: Putin vyhlašuje částečnou mobilizaci

Na hranicích Ruska se sousedními státy se v současné době objevují dlouhé fronty automobilů. Mnozí Rusové se snaží odjet ze země – do Gruzie, Mongolska, či Finska – poté, co ruská hlava státu vyhlásila částečnou mobilizaci. Ceny letenek se během posledních dvou dní výrazně zvýšily – pokud se tedy k nim Rusové vůbec dostanou. Sociální sítě pak Rusům radí, jak zemi opustit.

Pobaltské země však proti odchodu Rusů ze země protestují. Například estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu uvedl, že odmítnutí plnění občanských povinností v Rusku nepředstavuje dostatečný důvod pro udělení azylu v jiné zemi. Tak ostatně hovořil i lotyšský ministr zahraničí či jeho český protějšek.

Podle dnešního vyjádření mluvčí Evropské komise je pak rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, na členských státech Evropské unie. Unijní státy by podle ní měly vždy zaručit vstup lidem žádajícím v EU o azyl a jejich žádosti pak individuálně posoudit. Zástupci zemí evropského bloku podle Komise v současnosti debatují o tom, jak na novou situaci zareagovat, a měli by zaujmout společnou pozici.

Poté, co šéf Kremlu ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci v zemi, ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že se bude týkat 300 000 rezervistů. Podle Putina půjde o Rusy s vojenskou zkušeností. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co ty billboardy s Putinem? Začali jste si, tak nebrečte!“, „My nebrečíme. Zato Babišův dopis. Pláč!“ Havlíček a Kupka. Řežba

12:12 „Co ty billboardy s Putinem? Začali jste si, tak nebrečte!“, „My nebrečíme. Zato Babišův dopis. Pláč!“ Havlíček a Kupka. Řežba

„Vy pořád brečíte!“ vmetl Karel Havlíček (ANO) Martinu Kupkovi (ODS). „My rozhodně nebrečíme, brečí …